هرچند ممکن است کمی دیر شده باشد اما به بهانه برگزاری دومین نمایشگاه عکس تخصصی غار که در حال حاضر در حوزه هنری استان تهران در حال برپایی است خالی از لطف نیست که به سابقه این کار فرهنگی اشاره ای بنماییم .

شاید عکس نتواند تمام و یا بیشترین انعکاس زیبایی های غارها و یا تلاش یک غارنورد را به بیننده عام انتقال دهد اما بازهم برای ارتباط با علاقه مندان به این رشته بهترین زبان و بهانه آشنایی است . این مهم از سالهای ابتدایی تشکیل انجمن پس از آموزشی که پروفسور کارا ( استاد غارنوردی کرواسی ) درسال ۲۰۰۸ به دوستان ایرانی داد مورد توجه بود و تعدادی از اعضا با خرید دوربین و تجهیزات علاقه مند به عکاسی شده و بیشتر ازهمه افشین یوسفی دراین زمینه وقت صرف کرد و در همایشهای انجمن به آموزش آموخته ها و مطالعات خویش پرداخت . هرچند عزیزانی نیز بودند که خیلی قبل ها دستی به عکاسی غارها داشتند .

بلاخره نخستین نمایشگاه عکس غار توسط دفتر نمایندگی استان کردستان با عکسهای زیبای آقایان محمد مهدی پناه و آرش یاسمن پور برگزار و مورد استقبال فراوان شهروندان سنندجی و رسانه ها شد .

سپس ایده برگزاری جشنواره دوسالانه عکس غار درهیات مدیره مطرح و آقای احسان ناجی عضو علاقه مند انجمن با پیگیری و پشتکار فراوان طرح برگزاری این جشنواره را با راه اندازی سایت اختصاصی برای آن به هیات مدیره آورد و کلیات آن تصویب و نامبرده به سمت دبیراولین جشنواره عکس انتخاب گردید . با برگزاری جلسه مشترکی با اعضای انجمن عکاسان میراث فرهنگی که جمعی از عکاسان با سابقه و صاحب سبک کشور بودند ، موضوع جشنواره پخته تر شده و فراخوان آن روی سایت گذاشته شد .

از همان ابتدا مشکلاتی گریبان کار را گرفته بود ! ازهمه مهمتر مسئله تعلیق ، عدم استقبال به موقع دوستان برای ارسال آثارشان و مشکل مالی و جوائز …. اما به لطف خدا و مدیریت آقای ناجی نیمی از کارها در اصفهان و نیمی دیگر در تهران پیگیری و به نقاط خوبی رسید .

بالاخره توانستیم درست در پایان مهلت تحویل آثار سی ام مهرماه ۹۱ تعداد ۲۰۸ قطعه عکس رسیده از ۴۲ نفر عکاس را به دبیرخانه جشنواره را به موقع به جلسه داوری در تهران برسانیم .  هیات داوری را آقایان نامورعباسیان ، کیانوش جعفری ، همایون امیریگانه ، ناصرمیزبانی و محمد نوری تشکیل میدادند .

از ۲۰۸ قطعه عکس رسیده شصت قطعه جواز ورود به نمایشگاه را گرفته و از میان ۶۰ قطعه ده قطعه آن به دور پایانی عکس های منتخب راه یافته وبه شرح زیر جوائز ارزنده ای دریافت نمودند

  • عکس غارجهان بین متعلق به آقای افشین یوسفی
  • عکس غارقلایچی بنام خانم نرگس کوکبیان
  • عکس دهانه غارقلایچی بنام آقای شهریاربهزادیان

بعنوان سه عکس برتر انتخاب شده و هرکدام جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون ریال ، بهمراه تندیس جشنواره ، ظرف مینا کاری نفیس ، تمبرجشنواره و دیپلم افتخار عکس برتر را دریافت نمودند .

  • عکس استالاکتیت متعلق به آقای بهروز محمدی

بعنوان عکس تحسین شده وعکس چهارم مبلغ پنج میلیون ریال بعنوان جایزه نقدی ، تندیس جشنواره ، ظرف مینا کاری نفیس ، تمبرجشنواره و دیپلم افتخاربعنوان عکس چهارم تحسین شده

  • عکس آقای یونس شریعتمداری
  • عکس آقای میثم خوش قدم
  • عکس آقای یوسف واقف
  • عکس آقای علی بیات
  • عکس خانم معصومه رجبی
  • عکس آقای  چاووشی

بعنوان شش عکس قابل توجه ازطرف داوران لوح تقدیر، تندیس جشنواره ، تمبرجشنواره و ازطرف سازمان محیط زیست اطلس جامع مناطق حفاظت شده ایران  دریافت نمودند .

لازم بذکراست  توزیع جوائز باحضورآقای مهندس فیاضی ریاست کمیته ملی طبیعت گردی کشور ، مهندس مصلحی ریاست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ، آقای سیدین نیا ریاست حوزه هنری اصفهان ، استاد احمد معرفت پیشکسوت بزرگ غارنوردی کشور ، مدیران شرکت پلی اکریل اصفهان ،  جمع کثیری ازمدیران شرکتهای توریستی استان اصفهان و تعداد زیادی از کوهنوردان و غارنوردان این استان  بسیار با شکوه برگزار گردید.

سپاس گزاری را لایق عزیزانی میدانیم که درآن برهه انجمن غارنوردان را دریکی دیگر از گامهای فرهنگی  یاری نمودند .

احسان ناجی دبیر پرتلاش جشنواره ، مدیران و پرسنل شرکت پلی اکریل اصفهان ، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی ، ریاست حوزه هنری استان اصفهان ، سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، انجمن عکاسان میراث فرهنگی ، اعضای انجمن غارنوردان دراستان اصفهان ، اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان وقدرمی دانیم لطف عزیزانی که عکس ها این عصاره تلاش وزحمات خویش را که درهزارتوی  سرد و نمور و گل آلود غارها را ارسال کردند تا امروز  زیبایی هایی تکرار نشدنی را از دریچه چشم آنان در نمایشگاهی ببینم .

گزارش:جواد نظام دوست

منبع:انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران