بخش غارنوردی فدراسیون گزارشی از غارنوردی استقامتی، ایمن سازی گارگاها و تخلیه زباله در غار «پراو» را به همراه تصاویری از این برنامه ارائه کرده است که در ادامه از نظر می گذارنید؛

 

باشگاه کوه نوردی کاهار با همکاری ارزشمند و قابل تقدیر سازمان امداد و نجات و جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه و تحت نظارت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران  برگزار نمود:
۲۵ الی ۲۸ تیرماه  ۹۲ / محل برگزاری غار پراو

اهداف:

غارنوردی استقامتی – ایمن سازی گارگاها – تخلیه زباله

غار پراو با عمق ۷۵۱ متر و طول آن ۱۴۵۴ متر در در رده ۲۱۶ غارها جهان می‌باشد. تعداد ۲۶ حلقه چاه دارد و عمیق‌ترین چاه آن، چاه شماره ۱۶ است که ۴۲ متر عمق دارد. آب جاری شده در غار حاصل ذوب شدن یخچال‌های منطقه  است که به خاطر این مسئله و ارتفاع بالای این غار، برودت آن خیلی زیاد است. (بین ۳-۱ درجه سانتیگراد) و در هیچ کجای غار دما بالاتر از این نیست. بدنه و دیوار سنگی داخل غار بسیار خشن و متخلخل است و این باعث می‌شود که لباس غارنوردان در حین پیمایش سریعا پاره شود. آب سرد به لباس‌های زیر و سطح بدن نفوذ می‌کند که دشواری‌های پیمایش را زیادتر می‌کند.

و این باعث شده تا حوادث تلخی برای جامعه غارنوردی کشور رخ دهد

حوادث در غار پراو

  • سعید امینی (۱۳۷۶ – از اعضای تیم اعزامی باشگاه آزادگان مشهد)
  • امیر احمدی و ویکتوریا کیانی‌راد (۱۳۸۱ – از اعضای تیم اعزامی باشگاه کوهنوردی دماوند؛ اجساد آنها را نتوانستند از غار بیرون بیاورند و در جان‌پناه چاه شماره هجدهم در حفره‌ای گذاشته و درب آنرا مسدود کردند)
  • خلیل عبد نکویی (۱۳۸۷ – کوهنورد و عکاس باسابقه همدانی که در کارنامه او صعود به قله موستاق آتا، لنین، کورژنوسکایا، آرارات و هفت هزارمتری اورست وجود دارد. او در زیر چاه یازهم جان خود را از دست داد)
  • پدرام بوچانی (شهریور ۱۳۸۹ – از اعضای یک گروه مستقل کوهنوردی از شهرستان دالاهو که در هنگام فرود از چاه شماره ۸، با پاره شدن طناب به پایین سقوط کرده و جان می‌بازد)

طی بازدید از غار پراو در آبان ۱۳۹۱  و باز خوانی گزارش غارنوردان روسیه و مشکلات موجود در غار جلسات مکرر آغاز شد .

مشکلات

۱-      وجود آب در جریان  داخل غار

۲-      سختی در پیمایش غار

۳-      دمای داخل غار

۴-      پوشاک مناسب غارنوردی ((لباس رو))

۵-      پوشاک مناسب زیر

۶-      مسیر بیشتر کارگاه ها هنگام صعود و فرود

۷-      نوع پیمایش غار

جهت جلوگیری از این عوامل شروع به مکاتبات و هم فکری با دوستان تولید کننده و مربیان شدیم که اولین قدم داشتن پوشاک مناسب برای در امان  ماندن غارنوردان از آب و سرمای زیاد داخل غار طی صحبت ها ی با شرکت یاشیل داغ و قایا، لباس زیر و لباس رو ویژه تولید و در اختیار تیم قرار گرفت چرا که فعالیت زیاد در غار و نداشتن لباس مناسب باعث تحلیل نفرات میشود که امکان حوادث را زیاد می کرد.

سپس دلایل و حوادث و نوع پیمایش  بررسی شد

۱-      نداشتن کمپ در داخل غار

۲-      وجود طنابهای فرسوده داخل غار

جهت پیمایش، ۲ کمپ یکی در چاه ۵ و دیگری در سر چاه ۱۵ طراحی شد و در سر هر چاه تمام طنابهای موجود باید از غار خارج شود ((طنابهای تیم لهستانی – طنابهای پلاستیکی و دیگر طنابهای فرسوده))

لیکن  با سازمان امداد و نجات و جمعیت هلال احمر که متولی امداد در کشور هستند در میان گذاشته شد و هدف برنامه ایمن سازی و ترمیم کارگاه ها و قسمتی تخلیه زباله  از کمپ ۱۵ بود  تا گوشه ای از کار را گرفته و تا جائی که ممکن است خطر حادثه را پایین بیاوریم با این دو نهاد صحبت و اهداف بازگو شد که مسئولین محترم سازمان امداد ونجات حمایت های خود را از برنامه اعلام نمودند و اداره کوهستان از نقطه شروع تا انتهای برنامه در کنار غارنوردان بودند.

روز شماره برنامه

روز سه شنبه :اعضای تیم و بارها توسط بالگرد ساعت ۱۰ صبح از پایگاه هلال احمر بیستون به سمت میدان پراو حمل گردید.

تا ساعت ۱۴ بعد از ظهر  ۲ کمپ گروهی زده شد و لوازم گروهی جمع آوری و بسته بندی شد و سپس جلسه ای گذاشته و تیم ها مشخص گردید و روند کاری شرح داده شد سپس بعد از یک ساعت استراحت، ساعت ۱۶.۳۰ اولین تیم شامل ۴ نفر با هدف ترمیم و حمل طناب ها وارد غار شدند قبل از چاه یک، دو چاهک وجود دارد که اکثر غارنوردان دست به سنگ یا با طناب پلاستیکی از آن عبور می کنند چاهک ها هر دو طبق استانداردها رول کوبی و چاه ۱ نیز ترمیم شد.

چاه یک با ۲  رول و یک دیوی ایشن طنابریزی شد. تیم ۱ تا زیر چاه ۴ کار خود را ادامه داد و تیم ۲ در ساعت ۲۰ وارد غار شد و طناب های چاه ۱۰ تا ۱۵ را به تیم یک رساند و هنگام خروج مشغول جمع کردن زباله ها، طناب های پلاستیکی و نایلون های در مسیر شدند و ۲ کوله بار زباله از غار خارج کردند و بعد از خروج  این دو تیم دیگر تیمی وارد غار نشد.

چهارشنبه

تیم ۳ -۴ نفر

با هدف طناب ریزی، ترمیم مسیر ها، شب مانی و بارکشی به خارج غار

ساعت ۹.۴۵ وارد غار شدند و از چاه ۴ شروع به طناب ریزی و ترمیم کارگاه ها نمودند.

تیم ۴ -۲ نفر

با هدف کمک به تیم ۳ و تخلیه زباله از چاه ۱۵ به بیرون

ساعت ۱۳ وارد غار شدند و در چاه ۸ به تیم ۳ ملحق شدند و با یک نفر از تیم ۳ مشغول طناب ریزی تا چاه ۱۵ شدند و در آنجا مشغول جمع آوری زباله ها.

تیم ۵ -۵ نفر

هدف برقراری کمپ ۱۵ – بارکشی و تخلیه زباله از چاه ۱۵ .

ساعت ۱۴.۳۰ وارد غار شدند که یک کوله کمپ ویک کوله گروهی همراه داشتند و در سر چاه ۱۲ از تیم ۳ عبور کردند و کمپ چاه ۱۵ را برقرار و شروع به کمک تیم ۴ و جمع آوری زباله های کمپ ۱۵ شدند و بعد از بسته بندی داخل گونی و کوله غار گذاشته و به علت گل خیز و خطرناک بودن تراورس ۱۴ به ۱۵ زباله ها را دست به دست به زیر چاه ۱۴ انتقال داده و بعد از ۴ ساعت کار مفید جهت جمع آوری زباله های کمپ ۱۵ هر نفر به همراه تیم ۴  و یک کوله غار به سمت خارج غار حرکت کردند.

تیم ۳

تمام کارگاه ها را ترمیم و مسیر چاه ۱۴ را تغییر داد که بعد از چاه ۱۳ مستقیم حرکت کرده و ۲ رول اسپید خورده است از آنها یک تراورس آغاز می شود و ۲ رول بولت ۱۰ بالای شکاف خورده است که مستقیم با یک دیوی ایشن زیر چاه ۱۴ فرود می آید و بعد از رسیدن به کمپ ۱۵ مشغول استراحت داخل کمپ شدند.

تیم ۶-۳ نفر

با هدف ایجاد کمپ در چاه ۵ و پشتیبانی تیم ها و شب مانی در غار

در ساعت ۱۶ وارد غار شده و کمپ ۵ را برقرار نموده است و چندین بار تا سر چاه ۷  و ۱۰ جهت اطلاعات کامل از نفرات پیمایش کردند

۵ شنبه :

تیم ۶

ساعت ۱۲ ظهر از کمپ ۵ به سمت دهانه حرکت کردند

تیم ۳ ساعت ۹ صبح بعد از جمع کردن کمپ شروع به بار کشی و تخلیه زباله ها تا چاه ۱۰نمودند که سخت ترین نقطه حمل قسمت تراورس ۱۱ به ۱۲ بود و بعد از رساندن زباله ها به چاه ۱۰ هر نفر با یک کوله غار از غار خارج شد.

تیم ۴

ساعت ۱۳ جهت پشتبانی وارد غار شده و در کمپ ۵ متوقف گردید و در ساعت ۱۹ تیم ۳ در کمپ ۵ به آنها ملحق و همگی از غار خارج شدند

جمعه

تیم ۱:

هدف جمع آوری طناب ها

ساعت ۹.۳۰ وارد غار شده از چاه ۱۰ تا چاه ۴ را جمع آوری کرده و از غار خارج شدند .

تیم ۲

ساعت ۱.۳۰ وارد غار شدند

تیم ۳

از ساعت ۱۵ وارد غار شده و از سر چاه ۳ به تیم ها کمک کرده تا تمام طناب ها را از غار خارج کند و ساعت ۱۷ تمام نفرات از غار خارج شدند.

مقدار ۱۲ کوله زباله از غار خارج شد و جهت کم شدن حجم آنها سوزانده و سپس در یک کیسه بزرگ جمع آوری شد.

مقدار ۳۵ کوله زباله از کمپ ۱۵ جمع آوری  و به چاه ۱۰ انتقال داده شد و کمپ ۱۵ کاملا تمیز شد

که در برنامه آتی آنها نیز با کمک غارنوردان از غار خارج می شود

با تشکر فراوان از سازمان امداد ونجات بابت خدمات ارزنده که در انجام هرچه بهتر این برنامه داشتند.نکته مهم این که بعد از پیمایش تیم در آبان ۹۱ تمام رول های اسپید پیچ نمره ۸ اورنگ دار بسته شده که در این سری بازدید تمام پیچ ها تا چاه ۸ باز شده بود که بی شک چنین رفتاری در هیج کجای جهان از غارنوردان مسئولیت پذیر سر نخواهد زد که مایه ی تاسف است.

همچنین به اطلاع می رساند پیچ رول های اسپیت مجددا بر روی آنها نصب شده و کلیه رول ها به جهت سهولت در یافتن در پیمایش های بعدی با تکه های لامینیت شده از شبرنگ نارنجی ، علامت گذاری شد.

 

 

 

متراژ طناب و کارابین اصلاح شده  مورد نیاز غار پراو ۲۸/۴/۹۲

شماره چاه تعداد کارابین متراژ طناب شماره چاه تعداد کارابین متراژ طناب
چاهک۱ ۲ ۸ ۶ ۳ ۲۵
چاهک۲ ۲ ۸ ۷ ۳ ۱۵
۱ ۳ ۱۲ ۸ ۵ ۵۰
۲ ۲ ۱۲ ۹ ۴ ۱۴
۳ ۱۰ ۶۰ ۱۰ ۵ ۵۰
۴ ۳ ۱۲ ۱۱ ۲ ۱۳
۵ ۲ ۲۰ تراورس ۱۳ ۳۵
تراورس کمپ۵ ۴ ۲۰ ۱۳ ۳ ۱۵
۱۴ ۵ ۲۳
متراژ طناب و کارابین اصلاح شدهمورد نیاز غار پراو ۲۸/۴/۹۲

 

نفرات تیم:

حسین بوئینی /سرپرست

وحید مصدری/ارزیاب و ناظر فدراسیون

مهیار کفاش/استان تهران –  باشگاه خانه کوهنوردان تهران

ساسان کرم خانی/استان تهران –  باشگاه خانه کوهنوردان تهران

محمد حسین رضوان دوست/استان تهران –  باشگاه خانه کوهنوردان تهران

علی رضا بلاغی /استان قزوین –  باشگاه کوهنوردی آزاد فراز

هادی جمشیدی /هئیت کوهنوردی استان قزوین

احمد اصغری خاتونی/هئیت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی (بخش غارنوردی)

محسن آبروزن/استان گیلان – گروه کوهنوردی رکورد رشت

علی صالح پور /استان البرز – باشگاه کوهنوردی کاهار

موسی هاشمی ارونقی/استان البرز – آزاد

میثم خوش قدم /استان همدان

 

نویسنده گزارش : حسین بوئینی

منبع:فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی