در پی برگزاری جشنواره سنگنوردی بیستون و در راستای رسالت خبری کوه نیوز در این سال ها و حضور در رویدادهای مهم حوزه ورزش های کوهستانی و مخابره اخبار این رویدادها، امسال نیز در پی برگزاری دومین جشنواره سنگنوردی بیستون که از امروز در کرمانشاه آغاز به کار کرد، مکاتبات را برای حضور یک یا دو خبرنگار برای پوشش اختصاصی این رویداد با فدراسیون کوهنوردی و کارگروه روابط عمومی این فدراسیون انجام دادیم.

این مطلب را باید متذکر شوم که در اولین جشنواره بیستون، هماهنگی برای حضور خبرنگار و عکاس کوه نیوز با انجمن کوهنوردان ایران و شخص آقای عباس محمدی انجام شد. عباس محمدی در آن جشنواره هماهنگی های لازم را برای حضور خبرگار و عکاس کوه نیوز با ابراهیم نوتاش انجام داد و ما توانستیم با آی دی کارت رسمی این مسابقات در طول برگزاری جشنواره در کرمانشاه حضور داشته باشیم. در اولین دوره همکاری های ارزشمندی را شخص آقای رضا زارعی با بخش خبری کوه نیوز در مراسم افتتاحیه و در طول برگزاری جشنواره انجام دادند. بعد از مشکلات موجود در نوع سرویس دهی به خبرنگاران در اولین دوره جشنواره بیستون و اطلاع رسانی مشکلات موجود در سایت کوه نیوز، حسین رضایی (روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی کشورمان) در آن زمان گفت که شما باید برای حضور در جشنواره با فدراسیون مکاتبه و رایزنی می کردید.

faghed-ax-koohnews

سرانجام اولین دوره جشنواره بیستون به پایان رسید و کوه نیوز بدون شک پرکارترین رسانه در امر پوشش دهی این جشنواره بود، اگر نگاهی به آرشیو سایت بیاندازید و یا در قسمت جستجوی سایت کلمه «بیستون» را جستجو نمایید، به صداقت این گفتار پی خواهید برد.

انتشار گزارش های تصویری متعدد، اختصاصی و بسیار ریز که در حال حاضر در قسمت آلبوم تصاویر کوه نیوز قابل مشاهده است.
مصاحبه اختصاصی با شرکت کنندگان
بازتاب صوتی افتتاحیه جشنواره بیستون و متن سخنرانی های این مراسم
بازتاب لحظه به لحظه و آنلاین مراسم افتتاحیه با تمام مشکلات اینترنت
ارسال گزارش های لحظه به لحظه ار نفرات شرکت کننده، اسکان تیم ها، جلسات و …
بازتاب مراسم اختتامیه و گزارش های اختصاصی و ریز از جشنواره اول
برخی از فعالیت های وب سایت کوه نیوز در جشنواره اول بود.

در همین راستا پیرو حضور در جشنواره اول، تیم خبری سایت با برنامه ریزی های انجام گرفته، درصدد حضور در جشنواره دوم و پوشش خبری این جشنواره به صورت اختصاصی بود.

اما متاسفانه با رغم رایزنی های صورت گرفته با آقایان حسین رضایی (روابط عمومی فدراسیون) و شیرمحمد (دبیر جشنواره)، این امر میسر نشده و دوستان عزیز با ذکر دلایلی مانع از حضور تیم ما جهت پوشش خبری این جشنواره شدند.

دلایل این عزیزان:

۱٫ کوه نیوز یک وب سایت و خبرگزاری رسمی نیست و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته تنها خبرگزاری های رسمی در این جشنواره حضور خواهند داشت.
۲٫ چگونه انتظار دارید، رسانه ای که تمام قدرت خود را در راستای تحریم جشنواره و تخریب آن بسیج کرده است، اجازه حضور در جشنواره را داشته باشد.

توضیحات کوه نیوز در مورد دو دلیلی که دوستان به آن اشاره کردند:

دوستان در مورد اول گفته اند که رسانه های غیررسمی اجازه حضور در جشنواره را نخواهند داشت، در این رابطه باید این نکته را متذکر شد در تمام دنیا رسانه های تخصصی که در زمینه های خاص فعالیت می نمایند در رویدادهای تخصصی در اولویت اول برای پوشش خبری و اطلاع رسانی هستند. خبرگزاری هایی همچون ایرنا، ایسنا، فارس و … خبرگزاری های عمومی هستند. اخباری که این رسانه ها از رویدادهای تخصصی منتشر می کنند، به دلیل ناآشنایی خبرنگاران آنها به مسائل تخصصی و اصطلاحات آن، غالبا در قالب کلی و عمومی هستند. اگر نگاهی به اخبار این رسانه ها از جشنواره اول بیستون بیاندازیم، پی به این مسئله خواهیم برد.

اما از سوی دیگر به دلیل اینکه فعالیت های سایت های تخصصی همچون کوه نیوز در ایران جای نیافتاده است و اغلب به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند، به واقع می شد فدراسیون کوهنوردی با تعامل بارسانه هایی همچون کوه نیوز که در این عرصه تلاش می کنند و بار اطلاع رسانی این حوزه را به دوش می کشند، فضایی را جهت حضور یک خبرنگار از چنین رسانه هایی مهیا می کرد. همانند کاری که انجمن کوهنوردان در جشنواره اول با کوه نیوز انجام داد.

در مورد دوم دوستان گفته اند: چگونه انتظار دارید، رسانه ای که تمام قدرت خود را در راستای تحریم جشنواره و تخریب آن بسیج کرده است، اجازه حضور در جشنواره را داشته باشد. در این رابطه باید این نکته را متذکر شد، که مطالبی که در رابطه با جشنواره در کوه نیوز منتشر شد، اغلب مطالب و دیگاه های ارسالی فعالان این حوزه بود که در کوه نیوز بازانتشار یافت و نظرات مختلف از گرایش های مختلف در سایت منتشر شد و افکار عمومی نتیجه ای که باید می گرفت را گرفت.

و اما سخن آخر …

ماهیت و پویایی رسانه ها در انتشار اخبار و مطالب با گرایش و ذائقه های مختلف است. کوه نیوز در این زمینه با راه اندازی بخش نظرات هر مطلب و انتشار پاسخ ها و نظرات کاربران، فضای آزادی را جهت انتشار دیدگاه های مختلف فراهم کرده است. چه خوب بود به جای گله گذاری، در مقابل نقدهای منتشر شده، با انتشار مطالب و جوابیه هایی پاسخگو نقدهای صورت گرفته بودید.