شبکه خبری کوه نیوز>> غارهاي طبيعي يكي از كهن‌ترين كانون هاي استقرار انسان در زمانهاي بسيار دور و مكاني امن براي پناه گرفتن و زيستگاه بشر بوده است.

 

به گزارش ايرنا، امروزه كاركرد غارها تغيير كرده و باتوجه به‌ ديرينگي آنها، زمان، مدت و نحوه شكل‌گيري، تعلق به ‌هر يك از دوره‌هاي زمين‌شناسي، جنس و زيبايي‌هاي آنها، تنها به جاذبه‌هاي گردشگري تبديل شده كه برخي از آنها چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌كند.
يكي از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري جهان امروزي، چشم انداز افسونگر و زيباي غارهاي طبيعي مي باشند كه به ‘سرزمين عجايب’ و ‘بهشت گمشده در اعماق زمين’ و ‘دنياي شگفت انگيز’ شهرت يافته است.
كساني كه به غار گام مي‌نهند، احساسي شگرف‌ از ديدني‌هاي طبيعي را مي‌يابند كه هيچ گاه در محيط بيروني و پيراموني خود نظير آن را تجربه نكرده‌اند.
در دل كوه‌هاي البرز جنوبي، خرقان و رامند در استان قزوين غارهاي باشكوهي وجود دارند كه بخش قابل توجهي از ميراث طبيعي گرانبهاي ايران را تشكيل داده و معدود علاقه منداني را از گوشه و كنار ايران براي ديدن جذب مي‌كنند.
غارهاي سلطان بلاغ، آق بابا، شهر باز، كول، قره قورتان، آلابارباغلاري، شاكين، قزل قلعه، چهل دختر، آلتين كش، بروج، ماهين، ملكشاه، اسكول و غار پلنگ از آن جمله اند.
از اين ميان، مهمترين غارهاي موجود در استان قزوين غار ولي، غار سفيد آب، غار قلعه كرد، غارهاي عباس آباد و غار يخي انگول است.
‘غار ولي’
غار ولي در پنج كيلومتري جنوب غربي روستاي ‘گشنه رود’ از توابع بخش ‘رودبار شهرستان’ در ارتفاع يك هزار و ۶۲۰ متري از سطح دريا قرار دارد كه حدود ۲۵۰ميليون سال قبل براثر انحلال سنگ‌هاي آهكي تشكيل شده و متعلق به دوره پرمين و اواخر دوران اول زمين شناسايي است.
اين غار از نوع مرطوب بوده و داراي يك تالار اصلي و چند تالار فرعي به مساحت حدود يكصد متر و ارتفاع ۲۰ متر مي‌باشد كه هوايي ساكن و سرد دارد.
متاسفانه استالاكتيت‌ها و استالاكميت‌هاي بسيار زيبا و حجيم آن به دليل دسترسي نسبتا آسان توسط سودجويان دستخوش تخريب شده و چكيده‌ها و چكنده‌هاي فراواني توسط غارتگران شكسته و به يغما رفته است.
بعضي شواهد از انسان زي بودن اين غار در گذشته‌هاي دور حكايت دارد.
‘غار سفيدآب’
در چهار كيلومتري روستاي ‘سفيدآب’ در دل كوه ‘چشمه ‌سفيد’ به ‌ارتفاع تقريبي دو هزار و ۴۰۰متر از سطح دريا غار شگفت‌انگيز سفيد آب واقع شده است.
اين غار به خاطر وجود آب بسيار، دهليزهاي عمومي فراوان، بعضي چاه‌ روهاي آن به عمق ۵۰ متر مي‌رسد.
استالاكتيت و استالاكميت‌هاي جوان و بافت‌هاي گل كلمي در سطوح مختلف آن مورد توجه غارنوردان و توريست‌هاي ماجراجو است.
زمين شناسان براساس سنگ‌هاي آهگي رسي مربوط به سازنده، سن غار ‘سفيد آب’ را بين۲۵۰تا ۲۹۰ ميليون سال تخمين زده‌اند.
‘غار قلعه كرد’
غار قلعه كرد در ۲۰ كيلومتري برج هاي دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع شهر آبگرم قرار دارد كه ارتفاع آن از سطح دريا حدود دو هزار و ۶۴ متر است.
پس از عبور از دهانه غار و فرود از يك چاه راه ۱۵ متري، تالاري به وسعت بيش از يك هزار مترمربع رخ مي نمايد كه داراي چكيده ها و چكنده هاي فوق العاده زيبا و مسحور كننده است.
رطوبت بالا، نقاشي هاي ديواري كه نشان از انسان زي بودن غار در سال هاي ديرين دارد و حوضچه هاي آب، ويژگي هاي غار قلعه كرد را دوچندان كرده است.
قدمت اين غار به دوره اليگوميوس و دوران سوم زمين شناسي مي رسد كه تا ۴۰ ميليون سال پيش تخمين زده مي شود.
‘غار عباس آباد’
در شمال شرق شهر آبگرم و در ارتفاع يك هزار و ۶۰۰ متري از سطح آب هاي آزاد، دو دهانه غار وجود دارند كه با دارا بودن ۱۸۰ متر طول و يك تالار بزرگ، به پرتگاه ها، چاه ها و دهليزهاي متعددي منتهي مي شوند.
اين دو غار كه به عباس آباد معروفند در گذشته‌هاي دور انسان زي بوده و پناهگاهي امن در حوادث براي پيشينيان به شمار مي آمده اند.
‘غار يخي انگول’
غار يخي انگول در سه كيلومتري شمال روستاي دينك از توابع بخش كوهين و ارتفاع يكهزار و ۹۷۲ متر از سطح دريا واقع شده است.
دسترسي به غار تا حدودي مشكل و ورود به آن به خاطر شيب تند و طبقات مختلف بسيار سخت است.
وجود يخ هاي فراوان در ديواره ها و كف غار موجب سرماي شديد هواي درون آن شده و از ويژگي هاي ممتاز غار به شمار مي رود.
به لحاظ زمين شناسي غار انگول در اثر لغزش سنگ هاي دولوميتي بخش غربي قله كوه انگول به وجود آمده و از دسته غارهاي انحلالي نيست.
سن اين غار بعد از ترياس مربوط به دوران دوم زمين شناسي بوده و تحت تاثير فعاليت و حركات تكتونيكي منظم ايجاد شده است.
اين غارهاي زيبا از جاذبه هاي طبيعي استان قزوين به شمار مي روند و در تعطيلات نوروزي به ندرت مورد بازديد مسافران قرار گرفته است.