سیدمرتضی لاجوردی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سنگنوردی از جمله رشته‌های ورزشی فعال و پرطرفدار در هیئت استان قم است و حتی ورزشکارانی هم اکنون در هیئت وجود دارند که در عرصه قهرمانی این رشته فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در رقابت هایی که در سال گذشته در قالب جام بین المللی فجر به مناسبت گرامیداشت سی و سومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در زنجان برگزار شد، یک بانوی سنگنورد قمی توانست در بین برترین ها قرار بگیرد.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم افزود: این مهم دستاورد بسیار ارزشمندی است و دلگرمی را در هیئت برای تلاش بیشتر به منظور در نظر گرفتن فضا و امکانات مناسب ورزشکاران رشته سنگنوردی بیشتر کرد.

 

سنگنوردی قم استعدادهای بالقوه‌ای دارد

وی یادآور شد: با حمایت‌های اداره کل ورزش و جوانان در مراحل پایانی تجهیز نخستین سالن اختصاصی رشته سنگنوردی قم قرار داریم و امیدواریم این سالن به زودی با بهترین امکانات آماده فعالیت ورزشکاران رشته سنگنوردی خواهد بود.

لاجوردی تصریح کرد: سالن اختصاصی سنگنوردی قم در مجموعه ورزشی ۱۵ خرداد واقع در ابتدای اتوبان قم – کاشان قرار دارد و ورزشکاران هیئت در این رشته می توانند با بهره برداری از این سالن فعالیت های جدی خود را انجام بدهند.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم در ادامه با اشاره به ظرفیت های موجود در این رشته در قم، تصریح کرد: شرایط داوطلبانه‌ای که در رشته کوهنوردی وجود دارد خود یک مزیت است که تلاش می کنیم از آن به نحو مطلوب و احسن بهره برد و قابلیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه کوهنوردی دارای ابعاد بسیاری است، عنوان داشت: یکی از ابعاد کوهنوردی اجتماعی بودن آن است زیرا کوهنوردی یک ورزش گروهی محسوب می شود، ضمن اینکه در یک کوهنورد خصلت دیگر خواهی و هم نوع دوستی وجود دارد.

کوهنوردی دارای بعد زیبایی شناسی است

لاجوردی با بیان اینکه کوهنوردی دارای بعد زیبایی شناسی نیز هست، تصریح کرد: در کوه‌ها به دلیل اینکه از دسترس بشر به دور هستند و کمترین آلودگی را دارا هستند، جلوه هایی از زیبایی طبیعت را در آنها مشاهده می کنیم به همین خاطر در کوه زیبایی شناسی انسان رشد می کند.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان قم بعد معنویتی کوهنوردی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بسیاری از بشارت‌ها  در کوهنوردی وجود دارد چرا که کوهنوردی نیاز به راهنما و برنامه ریزی دارد و در معنویت نیز این گونه است.

وی با تاکید بر اینکه کوهنوردی علاوه بر قدرت جسمانی اراده قوی نیز می‌طلبد، بیان داشت: در ورزش کوهنوردی فقط شرایط جسمانی کافی نیست بلکه اراده نیز نیاز است چنان که در مسیر معنویت نیز اراده حرف اول را می زند.