رئیس فدراسیون کوهنوردی تاکید کرد که اگر ارز مبادله‌ای دریافت نکنند، مجبور به تهیه آن از بازار آزاد هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود شعاعی صبح امروز در نشست خبری مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این مسابقات از چهارشنبه هفته جاری به مدت ۳ روز در محل پارک ملت تهران برگزار خواهد شد.

وی افزود: همزمان با این مسابقات دو دوره داوری و سنگ نوردی نیز در سطح قاره‌ای در محل کمیته ملی المپیک با حضور ۶ مدرس خارجی در حال برگزاری است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تصریح کرد: این کلاس‌ها می‌تواند کارورزی بسیار خوبی برای حاضران در این دوره‌ها باشد که امیدوارم در پیشرفت سطح فنی و دانش آنها تاثیر به سزایی داشته باشد.

9f034445ee33c73c5657b33522f33568

وی با اشاره به جذابیت‌های مسابقات سنگ نوردی قهرمانی آسیا گفت‌: این مسابقات در همه جای دنیا از طرفداران بسیاری برخوردار است و امیدوارم در ایران هم استقبال خوبی از این مسابقات شود. شاید مهیج‌ترین بخش مسابقات قهرمانی آسیا رقابت سرعت این مسابقات است که در آن قهرمان چینی جهان قرار است ۱۵ متر را در ۵ ثانیه و ۸ دهم ثانیه طی کند.

شعاعی در رابطه با فضای برگزاری مسابقات هم گفت‌: این مسابقات در پارک ملت برگزار می‌شود و از قبل طراحی‌های لازم برای برگزاری مطلوب این مسابقات انجام شده است.

وی در پیش‌بینی خود از نتایج ایران در این مسابقات گفت:‌ سنگنوردان ایرانی اولین بار در سال ۸۴ توسط جعفری در تایلند به یک مدال برنز دست یافتند. پس از آن در سال ۸۸ هم توانستیم به یک برنز برسیم و در سال ۸۹ نیز به یک نقره و یک برنز دست یافتیم.

وی افزود:‌ خوشبختانه ملی پوشان ما برای مسابقات پیش رو آمادگی بسیار خوبی دارند و پیش بینی می‌کنیم از نتایج دوره‌های قبل بهتر ظاهر شویم اما باید توجه داشت که کشورهای کره‌جنوبی و چین با توان کامل در این مسابقات ظاهر شده‌اند و این برای ما کار را سخت می‌کند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به اینکه سنگ‌نوردی یکی از کاندیداهای ورود به المپیک ۲۰۲۰ است، خاطرنشان کرد:‌ ما قطعا تلاش خواهیم کرد بهترین میزبانی را در تهران داشته باشیم تا اگر قرار است سنگ‌نوردی المپیکی شود سهمی در آن داشته باشیم. نکته مهم استقبال مردم از این رشته است ک می‌تواند تاثیر زیادی در المپیکی شدن آن داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به نحوه توزیع جوایز مسابقات اظهار کرد:‌ ما روز جمعه بعد از برگزاری مسابقات فینال جوایز نفرات برتر را که مجموعا ۵۰ هزار دلار آمریکا است توزیع خواهیم کرد. طبق برنامه‌ریزی شکل گرفته قرار است به نفرات اول هر رشته۳ هزار دلار، نفرات دوم ۲ هزار دلار و به نفرات سوم یک هزار و ۲۰۰ دلار پرداخت شود.

شعاعی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا ایران در تهران موفق به کسب اولین طلای آسیایی تاریخ خود خواهد شد، گفت: طبق آن چیزی که رکورد‌ها می‌گویند ایران شانس چندانی برای کسب مدال طلا ندارد، اما ممکن است در روز مسابقات اتفاقاتی رخ دهد که ورزشکاران ما به مدال طلا هم برسند.

شعاعی همچنین در رابطه با نحوه تامین دلار برای جوایز این مسابقات گفت: متاسفانه محدودیت‌های دلاری همیشه وجود داشته، ما درخواست خود را به وزارت ورزش ارائه کردیم اما هنوز پاسخی از آنجا دریافت نکرده‌ایم، با این حال اگر مجبور شویم ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین خواهیم کرد.

وی در پایان در رابطه با حضور با حجاب دختران ایرانی و سایر نقاط آسیا در این مسابقات گفت:‌ خوشبختانه ما موافقت کنفدراسیون کوهنوردی آْسیا و سایر کشورهای حاضر در این مسابقات برای حضور با حجاب اسلامی دختران آنها در این مسابقات را گرفته‌ایم و در روز مسابقه همه بانوان حاضر در تهران با حجاب اسلامی به رقابت با هم خواهند پرداخت.