روز غار های پاک در سراسر کشور در حالی برگزار شد که جای خالی متولیان اصلی آن برای طبیعت دوستان، غارنوردان و غارشناسان به خوبی قابل لمس بود.
همچون سال های گذشته این برنامه در منطقه توریستی شیرآباد واقع در شهرستان خان به بین استان گلستان با حضور گسترده اعضای باشگاه کوهنوردی آفاق و طبیعت دوستان سراسر استان برگزار گردید، میزبان امسال این برنامه هیئت کوهنوردی استان گلستان با سرپرستی آقای سعید کفشگیری بود.
منطقه توریستی شیرآباد با داشتن آبشار های بلند، چشمه های زلال و منظره جنگلی چشم نواز و غار های متعدد و از جمله غار دیو سپید و همچنین راه دسترسی آسان، سالانه میزبان ده ها هزار توریست داخلی و خارجی می باشد، حجم بالای بازدیدکنندگان آسیب زیادی را به طبیعت منطقه وارد کرده و این به خوبی لزوم اجرای برنامه های آموزشی و پاکسازی در منطقه را بیان می کند.

به رسم هر سال در طی برگزاری این برنامه نیز سعی شد شرکت کنندگان که طیف گسترده ای از اقشار جامعه را پوشش می دهند با غار، غارنوردی و لزوم حفاظت از غارها آشنا شوند، امسال مسئولیت این کار را آقای محمد رضا لطفی متقبل شدند و پس از رسیدن تیم به دهانه غار باتوضیحات جامع خود سعی در تحقق این مهم کردند

در برنامه سال گذشته به همین مناسبت اعضای باشگاه آفاق در گشت سطحی همزمان موفق به یافتن یک دهانه غار عمودی شدند که نام آن را غار پاک گذاشته و کار اکتشاف آن کمی بعد توسط اعضای باشگاه انجام شد، امسال نیز برنامه گشت سطحی به سرپرستی آقای احمد غفاری به همراهی آقایان شاهینی زارعین از باشگاه آفاق و رضا لشگری (مهمان) انجام شد ،در پی آن یک دهانه غار عمودی دیگر شناسایی شد. بنا بر برآورده های اولیه تیم گشت سطحی عمق چاه اول غار که قابل رویت بود حدود ۳۰ متر می باشد با توجه به محل قرارگیری غار و مستعد بودن منطقه به طور حتم کار اکتشاف این غار در تقویم کاری تیم غارنوردی باشگاه لحاظ شده و اطلاعات تکمیلی درباره غار پس از اجرای برنامه اکتشافی به اطلاع عموم خواهد رسید البته با توجه به شرایط منطقه و اولویت های کاری تیم ممکن است کار اکتشاف روی این غار به سال آینده موکول شود.

گزارش اکتشاف غار پاک

تابستان امسال برای استان گلستان آبستن حوادث بود، ۱۴ دوره سیل در ۴ ماه خبر از وقایعی کم نظیر در سراسر استان دارد، تخریب بخش عمده ای از زمین های زراعی، باغات، خانه ها، معابر شهری و روستایی و دگرگونی بسیاری از مناظر طبیعی استان و حالا باید شیر آباد را به فهرست مناطق دگرگون شده امسال اضافه کنیم. هر دو پل احداث شده برای عبور توریست ها که در عریض ترین نقاط رودخانه با ارتفاع حدود ۳ متر بنا شده بودند به شدت آسیب دیده (البته پل اول را که ما ندیدیم سر جایش نبود). حدود ۳۰% از سنگ فرش مسیر تا رسیدن به آبشار اول نیز تخریب شده بود. نردبان پایین آبشار اول هم نبود و بجز همه اینها حوضچه های معروف، عمیق و بزرگ آبشار های ۳۰ متری شیر آباد که محل شنای بازدیدکنندگان بود هم با سنگ پر شده بودند. البته چند آبشار هم به ۷ آبشار اصلی اضافه شده است ! دگرگونی منطقه را خود تصور کنید!
تخریب منطقه شیر آباد

البته غارنوردان کشور نیز از این سیل ها بی نسیب نبودند، می توانم برنامه برنامه گشت سطحی و غواصی آقای بلاغی در همین منطقه را یادآور شوم که پایان آن با آغاز یکی از این سیل ها همزمان شد.

زباله های جمع شده از داخل غار کمی کمتر از ۱ کیسه بود، همچنین در مسیر بازگشت سعی شد تا حد امکان زباله های مسیر که به شکل آزار دهنده ای زیاد و پراکنده بودند نیز جمع آوری گردد که در مجموع ۳ کیسه زباله جمع آوری و به خارج از منطقه منتقل شد.

نفرات شرکت کننده در این برنامه که بالغ بر ۸۰ نفر بودند با  مینی بوس از سراسر استان راس ساعت ۸:۳۰ صبح جمعه در ابتدای جنگل زیبای شیرآباد گرد هم آمدند، هماهنگی اجرای این برنامه توسط هیئت کوهنوردی استان انجام شد و به استقبال کم نظیر طبیعت دوستان، کوهنوردان و غارنوردان استان منجر گردید جای تقدیر و تشکر فراوان دارد. همچنین از سرپرست برنامه آقای سعید کفشگیری مسئول کمیته آموزش هیئت کوهنوردی استان که سرپرستی برنامه را به عهده گرفتند سپاسگزاریم.
غار دیو سپید

گزارش:مسعود رحیمیان
مسئول بخش غارنوردی باشگاه کوهنوردی آفاق
ارسال شده به info@koohnews.ir