محمود شعاعی رئیس فدراسیون کوهنوردی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: اگر بتوانیم رقابت های جام فجر را که بهمن ماه برگزار می شود بین المللی انجام داده و آنرا وارد تقویم فدراسیون جهانی کنیم، اعتبار دیگری به سنگنوردی کشورمان می افزائیم.

وی تصریح کرد: برای جذب مربی خارجی برای سنگنوردی ۲ ماهی است داریم رایزنی می کنیم و به خاطر کمبود بودجه و تراکم برنامه ها هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم.

 

شعاعی ادامه داد: ورزش سنگنوردی چند سالی است که در کشورمان انجام می شود با وجود نوپا و جوان بودن این رشته پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته ایم و قهرمانان خوبی در این ورزش داریم که در سال های آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهیم داشت.

وي درخصوص حضور کوهنوردان ایرانی در قلل مرتفع دنیا گفت: هم اکنون کوهنوردانی از کشورمان یا در حین صعود به قلل هستند و یا در راه برگشت به ایران و این مایه افتخار است.

شعاعی درخصوص قیچی ساز و صعود به قلل گاشربروم افزود: وی نخستین ایرانی است که به ۷ قله بالای هشت هزار متری صعود کرده و یکی از کوهنوردان با غیرت کشورمان است.

وي در ادامه گفت: ایرج معانی، محمد هاشمی، رضا بهادرانی و عظیم قیچی ساز نفراتی هستند که از سوی فدراسیون مجوز گرفته اند اما تمام هزینه ها را خود پرداخت کرده اند و ما فقط کار هماهنگی برنامه های آنها را انجام دادیم.

شعاعی تأکید کرد: تیمی که از سوی فدراسیون به صعود برون مرزی اعزام شد دو سال پیش به قله دائولاگیری صعود کرد و می خواهیم بر قلل بالای هشت هزار متری مانند کانچن چونگا و آناپورتا کار کنیم.

وی گفت: با وجود اینکه برخی از این صعودها تکراری است اما کوهنوردان ایرانی نشان دادند که از توانایی بالایی برخوردارند و می توانند برای میهمانان افتخار کسب کنند.

شعاعی اضافه کرد: کاری که کوهنوردان ایرانی در این هفته بر روی قلل مرتفع دنیا انجام دادند صعود آلپی و با کمترین زمان بوده که از سطح بالا و جهانی برخوردار بود و نیاز به آمادگی بالایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: صعود ورزشکاران کوهنورد ایرانی بر بلند ترین قلل دنیا نشان از عزم و جزم آنها برای کسب افتخار برای کشورمان است.