شبکه خبری کوه نیوز>> اين خبر را با دقت بخوانيد:
ايرنا: سخنگوي مجموعه توچال تهران در مورد مرگ يك اسكي باز در روز جمعه هفته گذشته اعلام كرد كه اين فرد به‌دليل مشكلات قلبي جان سپرده است. «حميدرضا خالدي» روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اين اسكي باز بيست و پنج‌ساله روز جمعه در حالي كه سه‌روز از ترخيصش از بيمارستان به خاطر مشكل قلبي مي‌گذشت، در پيست توچال حاضر شده بود و به دليل مشكلات قلبي كه براي وي به وجود آمد، درگذشت. وي ادامه داد: پزشكان، اين فرد را از حضور در پيست‌هاي اسكي و در ارتفاع زياد منع كرده بودند. سخنگوي پيست توچال گفت: در زمان وقوع حادثه،پزشك پيست خود را به بيمار رساند و توانست قلب او را احيا كند.

 

وي افزود: متاسفانه بالگرد‌هاي امداد حاضر به فرود در پيست نشدند و به همين دليل زمان زيادي براي انتقال بيمار با تله كابين به ايستگاه اول صرف شد. خالدي تاكيد كرد كه در زمان سوار شدن بيمار به بالگرد امداد قلب او كار مي‌كرد و پزشك پيست در آن روز وظيفه خود را به بهترين شكل انجام داد.

اين خبر راهم بخوانيد:
ايسنا: مدير روابط عمومي آتش‌نشاني خبر داد: برخورد دو اسكي‌باز در توچال يك نفر را راهي بيمارستان كرد. مهندس شفيعي در گفت‌و گو با خبرنگار حوادث ايسنا گفت: گروه امداد و نجات كوهستان سازمان آتش‌نشاني عصر روز پنج‌شنبه در جريان حادثه‌اي در ايستگاه هفت توچال قرار گرفتند.

وي گفت: ماموران پس از عزيمت به ايستگاه هفت دريافتند كه جواني ۲۵ ساله به نام «موسي چو مي‌راد» هنگام اسكي‌بازي به اسكي باز ديگري برخورد كرده و از ناحيه قفسه سينه دچار آسيب شده است.

شفيعي ادامه داد: پيش از رسيدن گروه امداد و نجات كوهستان فرد آسيب‌ديده توسط ديگر افراد به بيمارستان انتقال داده شده بود.

توضيح:
اين دو خبر مربوط به يك اتفاق واحد است و آن هم حادثه‌اي كه كه روز ۳ دي ماه سال گذشته در پيست اسكي توچال اتفاق افتاد و منجر به فوت مرحوم «موسي چومي راد» جوان اهل گنبد كاووس شد.

پلان ۲
حالا اين دو گزارش را هم بخوانيد:

در خصوص فوت آقاي موسي چومي راد هر چه ديديد و شنيديد بنويسيد؟

اينجانب….ديدم كه دختر و پسري برخورد كرده و…سر پسر به سنگ خورد. (يكي از شاهدين)

پلان ۳
رياست محترم كلانتري ۱۴۸ انقلاب اسلامي

عطف به نامه…در خصوص متوفي موسي چومي راد…علت مرگ سرمازدگي تعيين مي‌شود.« پزشكي قانوني تهران»

نتيجه‌گيري
خبرگزاري دولتي ايرنا در گزارش خود در گفت و گو با خالدي سخنگوي وقت مجموعه توچال علت فوت را سكته قلبي اعلام كرده است. به گفته اين خبر گزاري اين مقام مسئول گفته است كه پزشكان متوفي را از رفتن به ارتفاعات منع كرده بودند.

سوال تهران‌امروز: اگر علت مرگ متوفي واقعا سكته قلبي بوده است پس گواهي پزشكي قانوني مبني بر مرگ موسي چومي راد به علت سرمازدگي چيست؟ در خبر ايرنا هيچ اشاره‌اي به برخورد اسكي باز متوفي به اسكي بازي ديگر نشده است حال آنكه گفته شاهدان حاكي از اين برخورد شديد است كه منجر به حوادث بعدي و در نهايت فوت متوفي شده است؟ آيا سخنگوي مجموعه توچال هيچ خبري از حادثه پيش آمده نداشته است يا خداي ناكرده…؟ از طرفي انتشار يك خبر واحد با اين اختلاف ۱۸۰ درجه‌اي بين دو خبرگزاري دولتي ايرنا و ايسنا تا چه حد قابل توجيه است؟

پلان ۴
اظهارات برادر متوفي:
ديروز ايوب چومي راد برادر متوفي به تحريريه روزنامه تهران‌امروز آمد.

در گفت و گوهاي وي چند نكته برجسته بود:

۱٫موسي چومي راد روز ۳ دي ماه ۸۹ حدود ساعت ۱۱:۴۵ با خانم اسكي بازي به نام « ز. ح » تصادم كرده است. اين خانم بلافاصله توسط دوست خود به ايستگاه‌هاي پايين‌تر انتقال داده شده و در يك مركز درماني مورد معالجه قرار گرفته و به سرعت ترخيص شده است. حال آنكه موسي چومي راد كه به شدت آسيب ديده بوده با بي‌اعتنايي بقيه حاضرين مواجه شده است.

۲٫سرانجام يكي از اسكي بازان دلش رحم آمده و پزشك پيست را بالاي سر وي آورده است. دكتر «ر» با حضور بالاي سر مرحوم دستور انتقال وي را به بيمارستان صادر و طبق اظهارات برادر متوفي از امداد هوايي براي اين كار كمك خواسته كه نيروي امداد شرايط آب و هوايي نامساعد را مانع از فرود خود بر پيست اسكي و انتقال بيمار به بيمارستان ذكر كرده و از كمك امتناع كرده است.

۳٫سرانجام بيمار با برف كوب و برف روب به ايستگاه‌هاي پايين تر انتقال پيدا كرده و سرانجام امداد هوايي او را به بيمارستان امام خميني منتقل كرده است.اما ظاهرا آنجا هم تاخيراتي براي فرود وجود داشته و بيمار پس از بستري شدن روي تخت حول و حوش ساعت ۵ بعدازظهر جان خود را از دست داده است.

۴٫خانواده مرحوم چومي راد كه نحوه امدادرساني را علت مرگ متوفي مي‌دانستند و از طرفي از اظهارات سخنگوي پيست مبني بر سكته قلبي متوفي و انعكاس آن در رسانه‌ها ناراحت شده‌اند تصميم به شكايت گرفته و پس از دريافت گزارش پزشكي قانوني به دادسراي جنايي تهران مراجعه و دادخواستي را تنظيم مي‌كنند.

۵٫اين پرونده هم اكنون به جريان افتاده است و خانواده مرحوم چومي راد از دختر جواني كه پس از برخورد با متوفي ديگر هيچ سراغي از آنها نگرفته گله داشته و عليه وي نيز شكايت كرده اند. هر چند شنيده مي‌شود اين دختر جوان كه از وضع مالي خوبي برخوردار است ظاهرا پس از حادثه به كشور سوئد رفته است.گفته مي‌شود براي پزشك پيست نيز احضاريه‌اي ارسال ولي چون به دست وي نرسيده قرار است احضاريه دومي براي وي ارسال شود تا به شكايت از او نيز رسيدگي شود.

منبع:+