تهران – رییس فدراسیون كوهنوردی گفت: با برگزاری پرشور مسابقات آسیایی در تهران به دنبال فراهم كردن زمینه مناسب جهت ورود ورزش سنگنوردی به المپیك ۲۰۲۰ هستیم.

‘محمود شعاعی’ روز شنبه در كنفرانس خبری پیش از برگزاری مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا در تهران اظهار داشت: رشته سنگنوردی با توجه به نظر كمیته بین المللی المپیك در سال ۲۰۲۰ وارد المپیك خواهد شد. از این رو برگزاری هرچه با شكوهتر مسابقات آسیایی و جهانی برای تایید نهایی این موضوع موثر خواهد بود.

وی افزود: فدراسیون سنگنوردی آسیا میزبانی مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در سال ۲۰۱۳ را به ایران واگذار كرد كه این رقابت ها از اول تا سوم خرداد در پارك ملت تهران برگزار خواهد شد.

 

رییس فدراسیون كوهنوردی اضافه كرد: ۵۰ هزار دلار هزینه جوایز این رقابت ها است كه به قهرمانان اول تا ششم مسابقات تعلق خواهد گرفت.

شعاعی یادآور شد: مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا با حضور ۵۰ سنگنورد خارجی و ۳۵ سنگنورد ایرانی در دو قسمت زنان و مردان برگزا ر می شود.

وی كشورهای حاضر در این رقابت ها را ژاپن،‌ كره جنوبی، چین، هنگ‌كنگ،‌ چین تایپه ، تایلند، اندونزی،‌ سنگاپور، قزاقستان، قرقیزستان، هندوستان و پاكستان اعلام كرد. رییس فدراسیون كوهنوردی گفت: تمام تلاش خود را می كنیم تا با برگزاری هرچه با شكوه تر این رقابت ها زمینه را برای ورود این ورزش به المپیك فراهم كنیم. وی با بیان این كه ایران از سنگنوردان خوبی برای حضور در این رقابت ها استفاده می كند، گفت: زنان و مردان سنگنورد ایرانی در سه رشته سرطناب، بولدرینگ و سرعت از شانس بالایی برای كسب مدال در آسیا برخوردار هستند.

شعاعی تصریح كرد: تمامی بانوان حاضر در این رقابت ها قبول كرده اند كه با حجاب اسلامی در این رقابت هاحاضر شوند. نفر اول سه هزار دلار، نفر دوم دو هزار دلار، نفر سوم هزار و ۲۰۰ دلار می گیرند.