شبکه خبری کوه نیوز >> یوسف سورنی نیا در آخرین مطلب وبلاگش با عنوان “طنابهای مرگ آفرین غار پراو” نوشته است: تقریبا هفته ای نیست که بگذرد و کسی جهت اطلاع از وضعیت غار پراو و چگونگی بازدید ازان با من تماس نگیرد، و بنده هم بنا بر حسب وظیفه هر انچه که در حد توان و داشته دارم خدمتشان عرض می کنم. و با توجه به علاقه بسیار زیاد تعداد زیادی از دوستان که مایلی به اجرای برنامه فنی هستند قصد دارم بزودی  توضیحاتی نوشتاری و جامع از چگونگی اجرای برنامه بازدید کامل غار را در این مکان قرار دهم، و امیدوارم مثمر ثمر باشد.

 

ولی در حال به ذکر این نکته بسنده می کنم که این دوستان برای بازدید کامل غار، در فکر استفاده از طنابهای کهنه داخل غار نباشند، این طناب ها که هم اکنون در تعدادی از چاهای پائینی غار قرار گرفته (چاه های ۹ – ۱۲- ۱۳ – ۱۴ – ۱۵- ۱۷ -۱۸ – ۱۹ – ۲۰ – ۲۱ – ۲۲ – ۲۳- ۲۴ – ۲۵ و ۲۶) بعضا بیش از چهل سال قدمت دارن و خود یک جور اثار باستانی به حساب می آیند تا وسیله مطمئن برای اجرای برنامه غار نوردی.

تعدادی از این طناب ها مربوط به برنامه های تیم های انگلیسی و لهستانی است که در سال ۱۹۷۲ (سال کشف غار توسط تیم های مربوطه)  در چاه های ۱۲ – ۱۴ – ۲۳ – ۲۴ و ۲۶  نصب گردیده، در سال ۱۳۸۲ یک تیکه یک متری از این طناب ها که ۱۳ میلمتری هم هستند جهت آزمایش میزان مقاومت به تهران فرستادم و در این تست تحمل بار طناب مذکور ۱۰۵۰ کیلو گرم بود و نمونه ای دیگه ۷۰۰ کیلو گرم. ولی این مطلب دلیل بر قابل اعتماد بودن انها نیست و باید مورد استفاده قرار نگیرند.

تعدادی دیگر از طنابهای داخل غار مربوط به برنامه های تیم های پیشرو ایرانی اند (تیم کانون کوهنوردان کرمانشاه _ باشگاه ارش تهران _ سه کل و…) که در سال های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ اولین برنامه های پیمایش و بازدید غار را انجام داده بودند، طناب هایی دینامیک بعضا بسیار مستعمل حتی قبل از استفاده در همان سال و دارای آسیب دیدگی هایی بودند. می توان این طنابها را در چاه های ۱۵ پرتگاه ۵ متری دیواره بیستون مابین آرواره های جهنمی و سه چاهک قبل از چاه ۱۶ – ۱۸ – ۱۹ – ۲۰ و ۲۲ مشاهده کرد.

تعدادی دیگر از طنابها مربوط به سالهای اخیر است که تیمهایی در بازدید از غار، نه به خاطر استفاده دیگران بلکه به خاطر ناتوانی در باز گرداندن و شرایط سخت حمل بار در غار از خود بجا گذاشتند. مثل چاهای ۹ – ۱۱ – ۱۳ – ۱۷ – ۲۱ – ۲۵ – ارواره های جهنمی – چاهکهای قبل از چاه ۱۶ – چاهک های قبل از چاه ۱۴ – چاهک های سی و نه پله و چند جای دیگر. تعدادی از این طناب ها استاتیک و سفید رنگ تعداد کمی دینامیک و تعدادی هم از طناب های پلاستیکی ارزان قیمت (یا همان طناب های بند رختی) اند .

در کل اعتماد به این طنابها می تونه حادثه و قربانی ششم غار رو بنام استفاده کننده رقم بزنه.

در همن رابطه: آیا پراو ششمین قربانی خود را خواهد گرفت