به گزارش مشرق، در این دوره ۸۰ سنگ‌نورد از ۱۰ کشور خارجی به همراه ایران حضور داشتند. کشورهای شرکت کننده عبارت بودند از قزاقستان، قرقیزستان، هند، کره، چین، چین تایپه، اندونزی، هنگ‌کنگ، تایلند، سنگاپور و ایران.

این مسابقات در ۳ رشته سرطناب،‌ سرعت و بولدرینگ و در دو بخش مردان و زنان برگزار شد که نتایج هر رشته به این شرح است: (فینال مسابقات صبح و عصر جمعه ۳ خرداد)

 

توضیح تصویر: بازدید اقشار مختلف مردم از مسابقات سنگنوردی آسیا در پارک ملت
عکس از وبلاگ کوه نوشت

سرطناب مردان: 
“علی برات زاده” و “رضا کلاسنگیان” از ایران موفق شدند به ترتیب مدال‌های طلا و نقره‌ی آسیا را کسب کنند. در این رشته سنگ‌نورد کره ای به مدال برنز دست یافت.

سرطناب زنان: 
سنگ‌نوردی از چین و دو سنگ‌نورد از قزاقستان به ترتیب اول تا سوم شدند و “سیما سلطانی” تنها سنگ‌نورد کشورمان که به فینال راه یافته بود، در رده‌ی هشتم قرار گرفت.

بولدرینگ مردان: 
“علی برات زاده” در این رشته نیز موفق شد به مدال طلای آسیا دست یابد. همچنین در این رشته دو سنگ‌نورد کره‌ای موفق به کسب عناوین دوم و سوم شدند.

بولدرینگ زنان: 
“الناز رکابی” سنگ‌نورد کشورمان موفق به کسب مدال نقره‌ی این رشته شد. سنگ‌نوردانی از چین و قزاقستان به ترتیب اول و سوم شدند.

سرعت مردان: 
“رضا علیپور” سنگ‌نورد جوان کشورمان توانست به مدال نقره‌ی سرعت آسیا دست یابد. در این رشته سنگ‌نورد چینی به مقام اول رسید و سنگ‌نوردی از اندونزی در جایگاه سوم قرار گرفت.

سرعت زنان: 
“فرناز اسماعیل زاده” سنگ‌نورد کشورمان موفق شد با سرعتی خیره کننده در رقابت با حریف اندونزیایی خود به مدال طلا دست یابد. در این رشته پس از سنگ‌نورد اندونزی، نفری از قزاقستان به مقام سوم رسید.

در پایان و در مجموع امتیازات سه رشته، ایران در بخش تیمی توانست بالاتر از سایر کشورهای شرکت کننده، در مکان نخست قرار گیرد. بر همین اساس در آئین اختتامیه‌ی این دوره تیم ملی ایران با ۱۰۲۱ امتیاز جام قهرمانی را بالای سر برد. چین و قزاقستان با امتیاز برابر ۶۹۲ مشترکاً دوم شدند.

“علی برات‌زاده” از ایران به عنوان بهترین بهترین‌های این دوره برگزیده شد. این ورزشکار یکی از آماده‌ترین سنگ‌نوردانی بود که در رشته‌های مختلف با توانمندی قابل توجهی ظاهر شد و در رده‌بندی نهایی به دلیل دریافت ۲ مدال طلا در رشته‌های بولدرینگ و سرطناب، بالاتر از رقیبان خارجی خود، به کسب عنوان نخست در بخش overall و طلای سوم نائل شود.

پس از “علی برات‌زاده” که با ۲۵۱ امتیاز به این عنوان دست یافت، “حمید رضا توزندجانی” دیگر ورزشکار کشورمان نیز با امتیاز  ۲۰۲ در جایگاه دوم این بخش قرار گرفت و سنگنوردی از کره جنوبی با ۱۹۷ امتیاز سوم شد.

در بخش overall بانوان نیز “الناز رکابی” جایگاه دوم این بخش را با ۲۰۸ امتیاز به خود اختصاص داد و سنگنوردان قزاقستان مقام‌های اول و سوم را کسب کردند.

آنتونی سی رئیس فدراسیون سنگ‌نوردی آسیا، «فرانسیس لو» ناظر مسابقات و هم‌چنین «ربنهارد» از چهره‌های ماندگار سنگ‌نوردی در فدراسیون جهانی و میهمان افتخاری مسابقات، از چهره‌های شاخص بیست و یکمین دوره‌ی رقابت‌های آسیا بودند.

میزبانی کشورمان که با برگزاری رقابت‌ها برای اولین بار در محوطه‌ی باز “پارک ملت” و در مجاورت دریاچه‌ و طبیعت زیبای آن همراه شد، از نکاتی‌ بود که مورد توجه  «آنتونی سی» و سایر میهمانان خارجی قرار گرفت.

گفتنی‌ست؛ در اقدامی قابل توجه و در حاشیه‌ی بیست‌ویکمین دوره‌ی مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا، با تهیه‌ی پلاکاردی که در آن تناسب رشته‌‌های مختلف با شعار المپیک (قوی‌تر، بالاتر و سریع‌تر) درج شده بود؛ حمایت از رشته‌ی سنگ‌نوردی با همراهی جالب و ارزنده‌ی انبوه تماشاگران حاضر در پارک ملت، انجام شد.

این حمایت به جهت نزدیک بودن ۸ خرداد (۲۹ می) طراحی شده بود که فرآیند انتخاب از بین رشته‌‌های مختلف برای پیوستن به المپیک ۲۰۲۰ انجام خواهد شد. در این میان امید زیادی برای پیروزی سنگ‌نوردی و ورود به المپیک وجود دارد.